6th Dragster Eurogames Bechyně 2015

O víkendu 29.5.-31.5.2015 jsme navštívili akci 6th Dragster Eurogames na vojenském letišti v Bechyni nedaleko Tábora. Kdo nebyl, prohloupil! :-)

Řvoucí motory dragsterů, z kterých málem tekla krev z uší, vůně spáleného vysokooktanového benzínu, nebo ještě lépe nitrometanu či ethanolu!
Motory v autech, do kterých pod tlakem hnali vzduch velké kompresory, či byli ještě dopované vstřikováním „nitra“, dosahovali výkonů v řádech tisíců koní! U motocyklových dragsterů nebyli problém výkony kolem 600 koní! Při těchto výkonech není neobvyklé, že se při startu zvednou přední kola do vzduchu, a to nejen u motorek, ale i u auto-dragsterů. Kvůli bezpečnosti jsou proto vybaveny na zádi hrazdou s přídavnými kolečky, která tomu částečně zabraňuje.

Svou show zde také předvedl dragster s tryskovým motorem ze stíhačky, o kterém jsme Vám zde už psali (článek, videa, foto). Jeho výkon 15 000 koňských sil, plameny, hluk a hodnoty, které působily na pilota – to byl opravdový extrém, který stál za to vidět.

Proběhla zde také přehlídka amerických klasik od Camara po El Camino. Pro děti, tak i dospělé zde byla připravena ukázka vojenské techniky ve spolupráci s armádou ČR. Mimo jiné i bojový vrtulník MI 24, který zde předvedl nízké přelety nad diváky. Již zmiňované děti si zde přišli na své hlavně proto, že s touto akcí byla spojena i akce Den dětí. Pravý americký školní autobus a plno atrakcí, které měli zdarma. Takže nuda určitě nebyla.
Malinko je škoda absence nějaké informační tabule o zajetých časech dragsterů, trochu horší ozvučení a neškodilo by malinko více informací o strojích, které jsou zrovna na startu. Určitě by to bylo pro diváky velmi zajímavé.
Pořadatel ale pro příští ročník slíbil nějaké to vylepšení, takže neváhejte a pohlídejte si termín konání této akce v roce 2016 na Dragsters.cz! Určitě doporučujeme.

Text & foto © Tom Rokos

Comments

comments